Co to jest dekontaminacja lakieru ?

2021-07-20
Co to jest dekontaminacja lakieru ?

Czym jest dekontaminacja lakieru ?

Na lakierze naszego auta możemy zaobserwować wszelkiego rodzaju naloty, resztki asfaltu, plamy ze smoły lub drobny pył z klocków hamulcowych. Usunięcie nieestetycznych zabrudzeń przy pomocy tradycyjnego mycia zazwyczaj nie zdaje egzaminu. Dekontaminacja lakieru to składający się z kilku etapów proces chemiczno-mechaniczny, który pomaga usunąć wszystkie osady oraz zabrudzenia z karoserii naszego samochodu. Zabieg ten powinniśmy wykonać, gdy planujemy zabezpieczyć swoje auto powłoką ceramiczną lub nawet zwykłym woskiem. 

Jak poprawnie wykonać dekontaminację karoserii?

Krok 1 – Mycie wstępne auta Proces dekontaminacji musimy zacząć od dokładnego umycia i wysuszenia samochodu. W wstępnym myciu najlepiej użyć piany aktywnej, która doskonale zmiękcza i usuwa większą część zabrudzeń. Po spłukaniu aktywnej piany warto odczekać chwilę, do całkowitego wyschnięcia karoseria. W następnej kolejności przechodzimy do mycia zasadniczego. Najlepszym sposobem jest tzw. „mycie na dwa wiadra” dzięki czemu unikniemy przypadkowych zarysowań lakieru.

Krok 2 – Usuwanie resztek smoły i asfaltu Najlepszym sposobem na usunięcie niechcianych zabrudzeń smoły i asfaltu jest środek typu Tar Remover. Te preparaty cechuje łatwość użycia oraz szybkość działania. Wystarczy zaaplikować na zabrudzoną część lakieru, a po chwili wytrzeć dany obszar. Po skończeniu czyszczenia należy spłukać karoserię wodą, aby usunąć pozostałości po produkcie.

Krok 3 – Usuwanie zabrudzeń metalicznych (Deironizacja) Osady metaliczne powstałe w wyniku pylenia klocków hamulcowych podczas hamowania pojawiają się najczęściej na powierzchni felg oraz na dolnych partiach drzwi. Do usunięcia wszystkich tego typu zanieczyszczeń najlepiej zastosować deironizer. Można użyć go do czyszczenia wszystkich rodzajów felg. Najlepszym rozwiązaniem są środki z neutralnym pH, które dodatkowo są bezpieczne dla lakieru. Zaczynamy od naniesienia (spryskania) karoserii i felg środkiem. Do czyszczenia najlepiej użyć pędzelka detailingowego lub szczotki do felg, którymi zruszymy zalegające osady. Środek wejdzie w reakcję z metalicznymi zanieczyszczeniami i zabarwi się na czerwono (zacznie „krwawić”). Po zakończeniu prac należy dokładnie spłukać czyszczone elementy.

Krok 4 – Glinkowanie karoserii Etap ten pozwoli uzyskać idealnie gładką i czystą powierzchnię lakieru. Dzięki temu zabiegowi usuniesz wszystkie osady, których nie udało się usunąć wcześniejszymi krokami. Aby zacząć proces glinkowania należy oderwać kawałek glinki i uformować z niego płaski „placek”, następnie spryskać powierzchnie samochodu lubrykantem do glinki, quick detailerem lub wodą z dodatkiem szamponu, by uzyskać lepszy poślizg. Jeśli stwierdzisz że glinka jest mocno zabrudzona, należy zgnieść brudną powierzchnię do środka i uformować placek (jeśli glinka upadnie na ziemię należy użyć nowego kawałka glinki). Glinkowanie jest najskuteczniejszym sposobem na usuwanie zanieczyszczeń z karoserii. 

Krok 5 – Mycie końcowe Etapem końcowym dekontaminacji jest ponowne umycie auta metodą „na dwa wiadra”. Najważniejszą częścią tego etapu jest usunięcie osadów pozostałych po glinkowaniu oraz pozbyciu się resztek preparatów nadających poślizgu glince. Po wykonaniu wszystkich tych czynności lakier jest perfekcyjnie czysty i gotowy do nakładania wszelkiego rodzaju powłok lub wosków.

Podsumowanie

Dekontaminacja to najlepszy, a zarazem jedyny sposób na oczyszczenie lakieru ze wszystkich osadów i zabrudzeń, również tych nie widocznych gołym okiem. Karoseria po wykonaniu dekontaminacji odzyska blask, a lakier będzie przygotowany do zabezpieczenia go powłoką ceramiczną lub woskiem

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Polecane
pixel