Czym myć samochód?

2017-09-15
Czym myć samochód?
I o ile przy środkach typu piana aktywna jednym z kryteriów jest posiadanie myjki ciśnieniowej z dozownikiem na środki myjące lub ręcznego opryskiwacza - pianownicy, to przy wyborze szamponu samochodowego jest trudniej i mamy większy wybór.

Dobre szampony cechują się odpowiednio dobranym odczynem PH  - najczęściej neutralnym czyli ok 6,5. Ważną cechą jest również wydajność, czyli ilość gotowego roztworu, jaką otrzymany z opakowania szamponu. Dobry szampon to gęsta i obfita piana, najlepiej przyjemny zapach i oczywiście skuteczność. I jak zawsze jest "ale" - skuteczność szamponu jest w dużym stopniu uzależniona od twardości wody - im więcej minerałów w wodzie, tym gorszy efekt myjący szamponu i duże prawdopodobieństwo powstania zacieków na lakierze. Na jakość wody raczej nie mamy wpływu, pozostaje nam więc tylko stosowanie większej dawki szamponu.

A o co chodzi z szamponami z woskiem?

Takie szampony zawierają dodatkowo oprócz detergentów również środki nabłyszczające jak woski czy polimery. Dzięki temu, myjąc samochód dodatkowo utrwalamy nałożoną wcześniej warstwę ochronną wosku. Tak więc do częstego mycia polecamy szampon z woskiem i dodatkami nabłyszczającymi. Natomiast do takiego gruntownego - okresowego mycia raczej używajmy szamponów bez wosku.

A czym myć auto, gdy samochód mamy zabezpieczony powłoką kwarcową? Tutaj sprawdzi się tylko delikatny szampon o neutralnym pH i ręczne mycie.
Pomimo tego że na lakierze jest nałożona twarda powłoka zabezpieczająca, należy unikać agresywnej chemii i mycia na myjniach. Zakład nakładający powłokę oczywiście powinien wyjaśnić jak i czym myć tak zabezpieczony lakier, ale tutaj powinniśmy się kierować zasadą, że na myjni możemy tylko spłukać auto wodą - bez chemii, a myć ręcznie tylko delikatnymi szamponami o neutralnym pH.

Mamy już wybrany środek myjący i co dalej? Używać szczotki lub gąbki, a może lepsza będzie specjalna rękawica do mycia?
Tutaj najlepiej, gdy każdy indywidualnie dobierze coś dla siebie. Jednemu bardziej odpowiada rękawica czy gąbka, które zapewniają większą dokładność i "wyczucie powierzchni", a inny woli szczotkę, bo jest wygodniejsza w użyciu, bo ma końcówkę do podłączenia węża itp.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel