Eksploatacja auta jesienią – o czym warto pamiętać?

2019-10-18
Eksploatacja auta jesienią – o czym warto pamiętać?

Październik w pełni, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie auta do sezonu jesienno-zimowego. O czym powinniśmy pamiętać podczas przygotowywania pojazdu do najtrudniejszego okresu w ciągu roku? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych rad.

Eksploatacja auta jesienią – dlaczego jest ważna?

Przygotowanie auta do jesiennej aury jest niezwykle ważne. To bardzo wymagająca pora, która daje nam się we znaki na różnych płaszczyznach. Deszczowe pory mogą negatywnie wpływać chociażby na układ elektryczny. Jesienią jednym z zagrożeń może też być postępująca korozja. Dotyczy to szczególnie starszych pojazdów, w których powłoki lakiernicze nie chronią już tak dobrze karoserii. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwalają przetrwać jesień bez poważniejszych kłopotów i awarii. Jeśli przygotujemy się odpowiednio szybko, to będziemy mogli być spokojni o stan naszego pojazdu nawet w najtrudniejszych warunkach. Jak więc możemy się do tego przygotować?

Widoczność podstawą komfortu jazdy

Jesień to czas, gdy zmrok zapada coraz szybciej, a obfite opady deszczu nie ułatwiają poruszania się po szosie. Dlatego właśnie pierwszą kwestią, jaką powinniśmy się zająć, to zadbanie o odpowiednią widoczność w trakcie jazdy. Zacznijmy więc od oświetlenia naszego pojazdu. Udajmy się na stację diagnostyczną, by sprawdzić sprawność świateł mijania, drogowych, przeciwmgielnych, stopu, czy kierunkowskazów. Warto zawczasu wymienić żarówki ustawić je we właściwej pozycji. Dzięki temu nie będziemy oślepiać pozostałych kierowców. Kupując żarówki wybierajmy te od sprawdzonych producentów. Modele sugerujące jaśniejsze świecenie, czy posiadające kolorowe szkła wcale nie poprawią nam widoczności. Najlepiej sięgać więc po modele z białego, przezroczystego szkła. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu wycieraczek. Kondycja piór wpływa bowiem na skuteczność zbierania wody. Jeśli wycieraczki będą dobrze funkcjonować, to nie będziemy mieli problemu z widocznością. Dodatkowo możemy pomyśleć także o niewidzialnej wycieraczce. Rozwiązanie to szczególnie polecamy osobom pokonującym duże odległości. Niewidzialna wycieraczka tworzy na szybie specjalną powłokę, która skutecznie odpycha wodę i śnieg.

Eksploatacja auta jesienią – co jeszcze warto sprawdzić?

To jednak nie wszystko, co powinniśmy zrobić na początku jesieni. Nie możemy bowiem zapomnieć chociażby o zimowych płynach. Ten chłodniczy warto skontrolować pod kątem temperatury krzepnięcia. Płyn do spryskiwaczy, który nie zamarznie nam, gdy temperatura spadnie poniżej zera, będzie gwarantował nam odpowiednią widoczność w czasie podróży. Nie ma bowiem nic gorszego niż brak możliwości oczyszczenia szyby z zabrudzeń. Jesień to także dobry czas na diagnostykę układu elektrycznego. Sprawdźmy prą ładowania akumulatora. Jeśli będzie mocno rozładowany, to warto uzupełnić go. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z uruchomieniem silnika podczas niskich temperatur. Nie zapominajmy także o wymianie filtra kabinowego. Taki ruch pozwoli nam zniwelować ryzyko nadmiernego parowania szyb podczas jazdy.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel