Jak czyścić i pielęgnować elementy skórzane w samochodzie?
Tapicerka skórzana wymaga innych środków do czyszczenia i konserwacji niż tapicerka materiałowa lub plastik czy guma. Najbardziej narażone na zabrudzenie i zniszczenie są najbardziej eksploatowane elementy jak przednie fotele, a w szczególności fotel kierowcy. Oczywiście należy regularnie czyścić i konserwować całe wnętrze, nie tylko przednie siedzenia. Obecnie można znaleźć dużo środków do pielęgnacji elementów skórzanych, ale większość z nich to środki uniwersalne przeznaczone zarówno do czyszczenia, jak i konserwacji, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dobrze jest przyjąć zasadę, że raz na rok skórę czyścimy przy użyciu preparatu czyszczącego przeznaczonego do danego rodzaju skóry - innych środków należy używać do skór gładkich, a jeszcze innych do skór typu nubuk. I ważne jest, aby był to preparat do czyszczenia, a nie uniwersalny, czyli do czyszczenia i konserwacji. Oczywiście po czyszczeniu, aby nawilżyć i zabezpieczyć skórę, zalecana jest jej konserwacja i tu podobnie po gruntownym czyszczeniu użyć specjalistycznego środka do konserwacji, a w międzyczasie można stosować uniwersalne środki czyszcząco-konserwujące.
Optymalnym rozwiązaniem jest zakup gotowych zestawów np. FurnitureClinic lub Meguiars dostępnych w naszej ofercie. Oczywiście można samodzielnie dobrać poszczególne środki, ale należy pamiętać, że dobry zestaw powinien zawierać środek do gruntownego czyszczenia oraz oddzielnie mleczko do pielęgnacji i konserwacji, a do tego jeszcze jakaś gąbka i mikrofibra.
Co z kierownicą - czy też same środki co do tapicerki?
Tak, ale należy większy nacisk położyć na czyszczenie. Brudne i często spocone ręce, pot oraz inne zabrudzenia powodują, że kierownica zaczyna się "świecić" jest śliska i lepka. Takie elementy dobrze jest czyścić częściej niż fotele i raczej delikatnie używać środków konserwujących.
Czy przy doborze środków należy kierować się kolorem skóry?
Wszystkie środki (z wyjątkiem wosków czy balsamów koloryzujących) są bezbarwne i mogą być stosowane do pielęgnacji skóry w każdym odcieniu i kolorze. Przykładowy wzornik doboru koloru balsamów koloryzujących poniżej:
Co zrobić, gdy skóra jest mocno zniszczona i poprzecierana ?
O ile retusz drobnych przetarć możemy przeprowadzić sami np. nakładając odpowiednio dobrany balsam koloryzujący, to poważniejsze naprawy, gdzie trzeba farbować skórę lepiej zlecić fachowcom i oddać samochód w ręce specjalisty, który odpowiednio dobierze, wymiesza i nałoży farbę. W przypadku balsamów koloryzujących dobieramy najbardziej zbliżony kolor do obecnego koloru tapicerki. Inaczej jest w przypadku farb, gdzie kolor należy odpowiednio dobrać, aby poddana odnowie powierzchnia wyglądała jednolicie, bez plan i przebarwień.