Jak czyścić i pielęgnować plastiki we wnętrzu auta
2018-07-25
Proces można traktować podobnie jak nakładanie wosku na karoserię - czyli należy odpowiednio przygotować powierzchnię, po czym nałożyć dressing, który ma za zadanie “ożywić” i zabezpieczyć elementy plastikowe. I podobnie jak w przypadku wosku nie ma potrzeby powtarzania go przy każdym myciu. Proces składa się z kilku etapów: przygotowanie / czyszczenie i dressing / zabezpieczenie - poniżej opisane w kolejności.
1) Usuń wszystkie rzeczy z boczków drzwi, schowków i konsoli aby zapewnić sobie dostęp do wszystkich powierzchni, następnie dokładnie odkurz wnętrze samochodu. Przy elementach plastikowych trzymaj ssawkę odkurzacza kilka centymetrów od powierzchni, przy zakamarkach czy kratkach nawiewu użyj pędzelka detailingowego np. Shiny Garage Top Brush aby “zruszyć” kurz. Odkurz także elementy które normalnie uznałbyś za “czyste”, czyli podsufitka czy tyły foteli i zagłówki aby pozbyć się lotnych drobinek kurzu, co znacznie ułatwi pracę oraz wydłuży końcowy efekt.
2) Wyczyść plastiki - przed nałożeniem dressingu należy oczyścić powierzchnię aby pozbyć się brudu i pozostałości po “tradycyjnych” środkach do pielęgnacji kokpitu.
Do tego celu użyj dedykowanego produktu, np. Shiny Garage Interior Cleaner lub uniwersalnego środka czyszczącego, czyli APC* który przeważnie występuje w formie koncentratu który należy rozcieńczyć z wodą destylowaną według zaleceń producenta na etykiecie, w tym przypadku użyjemy stężenia “średniego” czyli przykładowo środek ADBL APC PRO należy rozcieńczyć w proporcjach 1:30. APC można kupić również w rzadziej spotykanej formie gotowej do użycia, np Meguiars All Purpose Cleaner.
Wybranym produktem spryskaj czyszczony element, odczekaj chwilę aż chemia zareaguje z brudem i “wypracuj” środek pędzelkiem detailingowym aż się spieni, po czym wytrzyj czystą mikrofibrą.
3) Dressing, np. Meguiars Ultimate Protectant najlepiej nakładać cienką warstwę aplikatorem z mikrofibry np. Sonax gąbka do plastików, pozostawić na chwilę aby się wchłonął i ewentualnie zebrać nadmiar czystą mikrofibrą. W razie potrzeby, np. na wypłowiałe plastiki nałóż drugą warstwę.
UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa nie jest zalecane nakładanie dressingów na nakładki pedałów, dywaniki gumowe, drążek zmiany biegów czy kierownicę.
Aby jak najdłużej utrzymać efekt, do regularnego czyszczenia zabezpieczonych plastików używaj produktów typu Quick Detailer do wnętrza np. ADBL Interior QD lub Meguiars Quik Interior Detailer
Podobny proces można wykonać na zewnętrznych elementach plastikowych oraz gumowych, oczywiście zamiast instrukcji z punktu 1 po prostu umyj samochód, dodatkowo wyczyść powierzchnię mocniejszym stężeniem APC i nałóż dressing dedykowany do użycia na zewnątrz auta np. Shiny Garage Jet-Black
*APC - z ang. All Purpose Cleaner - Uniwersalny / wielozadaniowy środek czyszczący
Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Firma STAMEX A.MARCINEK W.TABACZEK J.MULAK SPÓŁKA JAWNA, z siedzibą przy ul. Przemysłowej 14, 35-105 Rzeszów - właściciel sklepu autochemia.pl nie ponosi odpowiedzialności za użycie informacji zawartych w artykule.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2018
Polecane
Meguiars Natural Shine Protectant środek do pielęgnacji kokpitu i gumy 473ml
65,64 zł77,22 zł4594.80 pkt.