Jak dbać o czystość w aucie? Klika słów o dywanikach samochodowych
2018-02-26
Czysta tapicerka, zadbana deska rozdzielcza i wolne od błota wykładziny podłogowe są równie ważne, jak błyszczący lakier, wymuskane felgi i przyczernione opony. Pomocne w kwestii dbania o czystość we wnętrzu samochodu będą dopasowane do konkretnego modelu auta, wysokiej klasy dywaniki samochodowe. Te dzielimy na dywaniki gumowe i welurowe (tekstylne). Które z nich wybrać? Jakie są ich zalety i wady? Jak o nie zadbać? Odpowiedzi na tego typu pytania znajdziesz w dalszej części tego tekstu.
Charakterystyka dywaników samochodowych
Dywaniki samochodowe to nieodłączny element wyposażenia praktycznie każdego samochodu osobowego. Tego typu przedmioty zabezpieczają oryginalną wykładzinę podłogową w aucie przed szybkim zużyciem (wytarciem), chronią ją przed wilgocią i różnego rodzaju zabrudzeniami, przede wszystkim przed błotem wnoszonym do auta na butach kierowcy i pasażerów. Zdecydowana większość aut osobowych wyposażona jest w zestaw czterech dywaników gumowych lub welurowych, umiejscowionych na podłodze pod nogami kierowcy i przy miejscach dla pasażerów auta. Co warte podkreślenia, dywaniki samochodowe nie są instalowane na stałe. W każdej chwili można wyjąć je z auta i umyć lub wymienić na nowe.
Dywaniki gumowe czy welurowe?
Producenci akcesoriów samochodowych przygotowali dla kierowców dwa podstawowe typy dywaników samochodowych. Są to dywaniki gumowe, wykonane z nieprzepuszczającej wody gumy oraz dywaniki welurowe (tekstylne), wykonane z wytrzymałego materiału zdolnego do pochłaniania znacznych ilości wilgoci. Ten pierwszy typ dywaników to idealny wybór, jeśli zależy nam na zabezpieczeniu samochodowej wykładziny podłogowej przed zawilgoceniem. Wybierając dywaniki z gumy, mamy pewność, że zatrzymają one dużą ilość wilgoci, jaka może zostać wniesiona do auta na butach, na przykład w zimie, gdy obuwie oblepione jest śniegiem. Dużą zaletą dywaników gumowych jest także prosty sposób ich czyszczenia. Wystarczy podczas wizyty na myjni wyjąć je z auta i zmyć wodą pod ciśnieniem.
Dywaniki welurowe powszechnie uznawane są za bardziej estetyczne, podkreślające elegancki wystrój wnętrza nowoczesnego samochodu. Niestety tego typu dywaniki nie są w stanie zatrzymać wody, która może przez nie przesiąkać. Nieco trudniej również się je czyści. Po umyciu (wypraniu) takich dywaników, musimy dać im 1-2 dni czasu na wyschnięcie. Z dywanikami gumowymi takich problemów nie ma – te po umyciu od razu gotowe są do ponownego zainstalowania w aucie.
Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj dywaników samochodowych wybrać, pójdź na kompromis. W czasie ciepłych miesięcy roku, gdy na zewnątrz jest mniej wilgoci i błota, używaj bardziej eleganckich dywaników welurowych. Gdy przychodzi zima, sięgnij po dywaniki gumowe, które w bardziej kompleksowy sposób zabezpieczą podłogi w Twoim aucie przed błotem i wilgocią.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2018