Jak dbać o samochód w ostrym słońcu?

2019-07-29
Jak dbać o samochód w ostrym słońcu?
Możliwość garażowania samochodu to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogą przytrafić się właścicielowi. Auto bowiem, podobnie jak człowiek, nie przepada za ostrym słońcem. Aby nie doszło do poważnych uszkodzeń, należy więc zaopatrzyć się w niezbędne środki pomocy. O czym mowa?
Dlaczego ostre słońce może być szkodliwe?
Za wszystkim stoi budowa widma światła słonecznego. Oprócz znanego na m doskonale światła widzialnego, są tam także podczerwień oraz ultrafiolet. Mogą one mieć negatywny wpływ nie tylko na ludzi, ale i na elementy samochodu. Ciepło, które niesie ze sobą promieniowanie podczerwone, rozgrzewa blachy karoserii i wnętrze pojazdu do temperatury dochodzącej nawet do stu stopni Celsjusza. Może się tak zdarzyć, gdy pozostawimy samochód w czasie upałów w nasłonecznionym miejscu oraz z zamkniętymi wszystkimi szybami. Otwory wentylacyjne nie zapewniają bowiem wymiany powietrza na postoju. Oczywiście, możemy pozostawić szyby niedomknięte, jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to zachęta dla złodziei. Promieniowanie ultrafioletowe natomiast bardzo silnie oddziałuje na barwę lakieru i kolorystykę tapicerki. Kolory tracą blask i płowieją, tapicerka zaś wyraźnie się postarza. Zaczynamy wówczas dostrzegać pęknięcia, skruszenia, czy wytarcia. W tym miejscu warto obalić mit głoszący, że samochodowe szyby nie przepuszczają promieni UV. Nawet te zawierające specjalne filtry nie ochronią pojazdu w stu procentach. Pamiętajmy, że wszelkie uszkodzenia mogą być źródłem poważniejszych problemów. Dlatego warto spróbować zminimalizować ryzyko uszkodzeń.
Jak poradzić sobie bez garażu?
Oczywistym jest, że posiadanie garażu to najlepsze rozwiązanie. Chronimy go wówczas przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taki luksus. Ceny kupna czy wynajmu garaży w miastach nie należą do najniższych. Poza tym, auto nie zawsze będzie pod dachem. Jadąc do galerii, kościoła, czy rodziny nie szukamy na siłę miejsca w cieniu. Pamiętajmy też, że słońce przemieszcza się, więc cień, który znaleźliśmy może zniknąć za godzinę lub dwie. Dlatego warto zakupić gadżety, które pozwolą nam zniwelować skutki kontaktu pojazdu z ostrym słońcem. Możemy więc zakupić specjalną matę na przednią szybę. Nie jest to droga inwestycja, a skutecznie odbija promienie słoneczne, dzięki czemu wewnątrz pojazdu jest o wiele chłodniej. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są osłony przeciwsłoneczne lub rolety. Sprawdzą się one na bocznych szybach, a także na tylnej. Przykleja się je od środka, a przed ich zsunięciem zabezpieczają specjalne przyssawki. Bardziej oryginalnym i niecodziennym rozwiązaniem jest natomiast zakup pokrowca lub plandeki na samochód. Sposób ten znany jest nieco starszym kierowcom, którzy w ten sposób osłaniali maluchy, trabanty, czy inne ówczesne pojazdy. Dawniej takie pokrowce wykonywano z brezentu, dziś są to lekkie tkaniny, które utrzymują cyrkulacje powietrza.
Czy wosk jest dobrą osłoną przed ostrym słońcem?
Ochronę przed słońcem możemy też zwiększyć poprzez woskowanie naszego lakieru. Regularne mycie pojazdu i stosowanie preparatów wysokiej jakości pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Do wyboru mamy wiele rodzajów wosku. W sklepach stacjonarnych i w internecie znajdziemy preparaty w sprayu, których nałożenie zajmie nam około kwadrans. Zabieg ten będzie trzeba powtarzać co kilka tygodni. Jeśli jednak zależy nam na długotrwałej ochronie, postawmy na twardy wosk Carnauba. Środek ten skutecznie chroni przed oksydacją i promieniowaniem UV. Zapewnia też wysoką trwałość i długotrwałą ochronę do kilkunastu myć. Stosując tego rodzaju wosk nasz lakier będzie miał bardziej wyrazisty kolor oraz lustrzany połysk. Nie będziemy też musieli tak martwić się o niego, gdy będzie zaparkowany w ostrym słońcu. Inwestycja ta będzie więc bardzo opłacalna.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Polecane
pixel