Jak dobrać wycieraczki do auta, rodzaje wycieraczek samochodowych.

2018-01-26
Jak dobrać wycieraczki do auta, rodzaje wycieraczek samochodowych.
Czyste szyby i sprawne wycieraczki zapewniają odpowiednią widoczność podczas trudnych warunków pogodowych - gdy są opady deszczu lub śniegu. Znacząco wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wycieraczki podczas eksploatacji tracą swoje właściwości i należy je w miarę regularnie wymieniać - według producentów optymalny czas w jakim wycieraczki spełniają swoją rolę wynosi ok. 6 miesięcy.

Jak rozpoznać, że nadszedł czas wymiany wycieraczek na nowe?

  • Ważnym sygnałem są smugi powstające na szybie - jeżeli tylko zaobserwujemy takie zjawisko należy jak najszybciej dokonać wymiany.
  • Nierówna praca wycieraczek, drgania, tarcia i dziwne odgłosy.
  • Gumowy element zaczyna odstawać od stelaża.
  • Pojawiają się ryski na szybie.
Profesjonalne sklepy dysponują katalogami, w których szybko i łatwo znajdziemy informacje jaki rodzaj piór pasuje do danego modelu samochodu. Jeżeli posiadamy nietypowe auto to najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie na wzór zużytego pióra. Zaleca się kupowanie kompletu piór i sprawdzenie ich mocowania. Często spotykane są wycieraczki z zestawem adapterów pasujących do większości zaczepów samochodowych ale dobrze wiedzieć jaki uchwyt jest w samochodzie i w razie konieczności dokupić odpowiedni adapter.

Rodzaje wycieraczek samochodowych:

  • Klasyczne wycieraczki przegubowe - szkieletowe - występują przeważnie w starszych modelach samochodów. Posiadają metalowy stelaż dociskający gumowe pióro do szyby a ich cena nie jest wygórowana. Charakteryzują się przeciętną trwałością a duże prędkości powodują utratę docisku do szyby i słabe zbieranie wody. Do metalowego stelaża montuje się wymienne, gumowe pióra.
  • Wycieraczki bezprzegubowe tzw. "banany" - stosowane przeważnie w nowych modelach samochodów. Stelaż wycieraczki jest zintegrowany z jej częścią roboczą, a materiał z którego zostały wykonane jest elastyczny. Konstrukcja sprawia, że idealnie przylegają do szyby nawet przy dużych prędkościach. Wyglądają sportowo i estetycznie, dokładnie zbierają wodę i charakteryzują się cichą pracą.
  • Wycieraczki hybrydowe - czyli połączenie wycieraczek bezprzegubowych z tradycyjną szkieletową wycieraczką. Pióra tego typu charakteryzują się dobrym dociskiem oraz przyleganiem do każdego profilu szyby (w starszych autach szyby miały trochę inny - bardziej wypukły kształt przez co nowoczesne pióra nie zawsze idealnie dolegają do szyby).

Przygotowanie do zakupu wycieraczek.

  • Wybór odpowiedniego rodzaju wycieraczki: przegubowa, bezprzegubowa lub hybrydowa
  • Sprawdzenie rodzaju zaczepu czyli sposobu w jaki ramię wycieraczki łączy się z piórem - w zależności od roku produkcji i modelu samochodu wycieraczki mogą posiadać różne rodzaje zaczepu
  • Sprawdzenie jakie długości piór są potrzebne - najczęściej pióra są różnej długości a lewa strona jest dłuższa od prawej.

Jak dbać o wycieraczki aby długo służyły.

  • Regularnie kontrolować stan piór.
  • Systematycznie oczyszczać je z brudu i błota.
  • W okresie zimowym często pióro jest przymarznięte do szyby a jego gwałtowne oderwanie może uszkodzić gumkę. Zanim uruchomimy przymarznięte wycieraczki należy je wcześniej w delikatny sposób odkleić od szyby - do tego celu świetnie nada się odmrażacz do szyb, którym należy spryskać szyby i pióra wycieraczek. Źle odśnieżona szyba z resztkami śniegu także może niszczyć wycieraczki dlatego należy dokładnie ją oczyścić używając skrobaczki i szczotki.
  • Jeżeli auto jest woskowane lub myte szamponem z woskiem to po każdym takim zabiegu należy dokładnie odtłuścić szyby. Wycieraczki pracujące na nieodtłuszczonej szybie mogą zostawiać smugi tworzące efekt zamglenia.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel