Jak konserwować opony po zimie?

2019-03-28
Jak konserwować opony po zimie?Konserwacja opon jest bardzo istotna w kontekście ich wieloletniej eksploatacji. Jeśli chcemy, by służyły nam długo i gwarantowały bezpieczną jazdę, powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Szczególnie po zimie. Jak się do tego zabrać?

Konserwacja – co powinieneś wiedzieć?

Według ekspertów opony zimowe będą spełniać swoją rolę, gdy ich bieżnik ma powyżej 4 mm, a ich wiek nie przekracza sześciu lat. Wówczas są one zdolne do samoczynnego oczyszczania ze śniegu, a w niskich temperaturach gwarantują odpowiednią przyczepność. Młoda mieszanka jest bowiem miękka i plastyczna, co przekłada się na prowadzenie auta. Praca w tak różnych i trudnych warunkach sprawia, że wymagają one odpowiedniej konserwacji. Dzięki nim guma nie będzie pękać i zachowa swój kształt, kolor oraz elastyczność. Dlatego należy ją co jakiś czas myć i natłuszczać. Przydadzą nam się do tego pewne akcesoria.

Na początek mycie

Proces konserwacji opon powinniśmy rozpocząć od dokładnego oczyszczania gum z zabrudzeń i zanieczyszczeń. W tym celu najpierw powinniśmy zaopatrzyć się w szczotkę z miękkim włosiem oraz szampon. Wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, benzyna, olej czy sól lepiej czyścić od razu, gdyż później mogą okazać się niemożliwe do usunięcia. Najlepiej myć je za pomocą ciepłej wody z dodatkiem szamponu samochodowego. Możemy też skorzystać ze specjalistycznych środków. Jednym z nich jest płyn do czyszczenia opon Shiny Garage Pure Black Tire Cleaner. Produkt ten jest przeznaczony do wszelkich elementów gumowych, więc możemy nim także wyczyścić dywaniki samochodowe. Płyn ten został tak przygotowany, że penetruje zabrudzenia i odspaja je od opony, pozostawiając ją idealnie czystą i odtłuszczoną. Aplikacja takiego środka jest bardzo prosta. Wystarczy, że zwilżymy wodą oponę i nałożymy na nią produkt. Zanim rozprowadzimy go za pomocą pędzla, pozostawmy na minutę, aby płyn dostał się do zabrudzeń. Na koniec wystarczy spłukać powierzchnię wodą. Co ważne, produkt został wzbogacony o związki regenerujące gumę, dzięki czemu po aplikacji opona odzyska pierwotny kolor.

Następny krok – pielęgnacja

Kolejnym krokiem procesu konserwacji jest pielęgnacja opon. Ich stosowanie jest o tyle ważne, że pozwala nam zabezpieczyć ją przed pękaniem i wysychaniem. Guma pod wpływem stosowania takich środków odzyskuje też elastyczność i zyskuje ochronę przed promieniami UV. W tym celu możemy stosować różne preparaty. Jednym z nich jest pianka do nabłyszczania opon Formula 1 Tire Foam. Jej stosowanie zapewnia mniejsze osadzanie się kurzu i brudu oraz ochronę przed blaknięciem i pękaniem. Innym ciekawym środkiem jest natomiast żel do opon K2 Sigma. To zdecydowanie bardziej zaawansowana formuła, która gwarantuje odpowiedni kolor, błysk i ochronę. Żel do opon łączy szlachetne olejki i syntetyczne polimery, dzięki czemu daje efekty utrzymujące się nawet przez kilka tygodni. Produkt ten możemy wetrzeć za pomocą gąbki lu pozostawić po aplikacji.

Na koniec – przechowywanie

Kiedy już zadbamy o nasze opony, pora odłożyć je w miejsce, w którym spokojnie poczekają do początku kolejnego sezonu. Ważne, by panowała tam odpowiednia temperatura i było sucho. Jeśli jednak nie mamy tak wolnej przestrzeni, możemy przechować je u wulkanizatora. Takie rozwiązanie będzie nas kosztowało od kilkudziesięciu do stu złotych.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel