Jak nabłyszczyć lakier samochodowy
Nabłyszczanie lakieru samochodu
Każdemu kierowcy zależy na tym, aby jego samochód zawsze prezentował się perfekcyjnie, stanowiąc w ten sposób jego wizytówkę. Podczas codziennego używania auto narażone jest na czynniki zewnętrzne. To sprawia, że z upływem czasu karoseria wygląda niekorzystnie przez pojawiające się ryski, otarcia lub matowienie koloru. Na szczęście możemy temu zapobiec wykonując zabieg nabłyszczania lakieru.
Na początku warto podkreślić, że aby móc w pełni cieszyć się nienagannym wyglądem samochodu należy pamiętać o regularności, systematyczności oraz dbałości o każdy szczegół podczas wykonywanego zabiegu. Odpowiednio zastosowane produkty – wosk lub inne kosmetyki do nabłyszczania lakieru – pozwolą na konserwację karoserii od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Ważnym czynnikiem prawidłowego wykonania zabiegu jest również właściwa pogoda oraz miejsce – cały proces, od mycia do woskowania, należy wykonać w ciepły dzień w zacienionym miejscu, bez narażenia na silne słońce (karoseria auta nie może być nagrzana!).
Krok 1: Mycie samochodu
Zabieg nabłyszczania lakieru zaczynamy od umycia auta. Mycie wstępne oraz zasadnicze pozwoli nam na pozbycie się zaschniętego brudu oraz piasku. Warto zastosować do tego odpowiednie środki myjące, gąbki, rękawice, które umożliwią nam dokładne umycie lakieru i pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Powierzchnia samochodu musi być idealnie gładka i czysta oraz odtłuszczona, co wpłynie na lepszą „przyczepność” kosmetyków zastosowanych w kolejnych etapach. Następnie samochód musi zostać dokładnie osuszony.
W przypadku występowania rys na lakierze możemy je zniwelować dedykowanymi do tego pastami (więcej na temat usuwania rys oraz przeznaczonych do tego produktów przeczytacie w naszym kolejnym artykule).
Krok 2: Nakładanie wosku
Przed przystąpieniem do tego kroku warto uzyskać informacje na temat przeznaczonych do tego środków. Występują woski płynne i twarde, a także naturalne i syntetyczne. Woski twarde (pasty) zalecane są zwykle do starszych aut - konsystencja pozwala na łatwiejsze usunięcie drobnego utlenienia lakieru. Woski płynne (mleczka, oliwki) polecane są do nowszych samochodów.
Po upewnieniu się, że karoseria samochodu jest całkowicie sucha, możemy przystąpić do nakładania wosku. Niewielką ilość preparatu nakładamy za pomocą aplikatora gąbkowego na karoserię samochodu. Warto podzielić prace na kilka etapów i skupiać się kolejno na mniejszych fragmentach auta (drzwi, maska, klapa bagażnika). Pozwoli to na zadbanie o nawet najdrobniejsze szczegóły. Po zastosowaniu wosku na całym samochodzie należy odczekać kilka minut przed przystąpieniem do kolejnego etapu.
Krok 3: Polerowanie lakieru
Po wyschnięciu preparatu należy dokładnie wypolerować lakier za pomocą czystej ściereczki z mikrowłókien (mikrofibry). Wykonując koliste ruchy jednocześnie polerujemy oraz usuwamy nadmiar użytego wcześniej preparatu. Warto włożyć w tę czynność nieco energii. Polerowanie należy kontynuować do momentu otrzymania połysku (lustrzanego błysku).
Zabieg woskowania lakieru samochodu zaleca się wykonywać co najmniej dwa razy w roku, w celu zachowania nienagannego wyglądu karoserii auta.
Lśniącą karoserię samochodu możemy również otrzymać po zastosowaniu preparatu quick detailer.
Czym on właściwie jest? Quick detaliler to profesjonalny kosmetyk, który można stosować zarówno do karoserii, jak też do bocznej części opon, a także wyposażenia wnętrza samochodu (elementy z tworzywa sztucznego, uszczelki, elementy chromowe oraz te wykonane ze skóry). Preparat ten jest wykorzystywany przez specjalistów oraz amatorów w celu szybkiego poprawienia wyglądu czyszczonej części samochodu. Quick detailer ma płynną postać i najczęściej występuje w butelce z wygodnym aplikatorem, co umożliwia w sposób bezproblemowy jego aplikację, nawet osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę, jaką jest detailing samochodu.