Jak odświeżyć auto – sprawdź jak zadbać o samochód po zimie?

2020-02-12
Jak odświeżyć auto – sprawdź jak zadbać o samochód po zimie?Samochód po zimie wymaga nie tylko przeglądu, ale i odświeżenia. Sól drogowa, niskie temperatury i wysoka wilgoć nie są bowiem sprzymierzeńcami naszego pojazdu. Dlatego wiosną powinniśmy sprawdzić samochód i przygotować go na nadchodzący sezon letni. W jaki sposób możemy to zrobić?

Na początek – gruntowne mycie karoserii

O mycie pojazdu powinniśmy tez zadbać w okresie zimowym. Jednak niskie temperatury często uniemożliwiają nam tego typu działania. Dlatego gruntowne mycie pojazdu na wiosnę jest bardzo istotne. Przez zimę na karoserii może bowiem nagromadzić się nie tylko brud, ale i sól drogowa. Wszelkie zanieczyszczenia i związki chemiczne mogą wejść w interakcję z lakierem, co może zakończyć się jego uszkodzeniem. Do mycia pojazdu najlepiej wykorzystywać profesjonalne szampony samochodowe. Posiadają one odpowiednie pH, które gwarantuje skuteczne usunięcie zanieczyszczeń. Są one także w pełni bezpieczne dla karoserii. Osoby korzystające z myjek wysokociśnieniowych mogą także wybrać aktywną pianę. Środek ten po kontakcie z wodą zaczyna się intensywnie pienić, dzięki czemu może usunąć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia.

Kolejny krok – sprawdź ubytki karoserii

Kiedy już oczyścimy pojazd z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, powinniśmy przystąpić do weryfikacji stanu karoserii naszego pojazdu. Zwróćmy uwagę na wszelkiego rodzaju ubytki – mogą to być wgłębienia, odpryski, rysy, a nawet rdza. Nie powinniśmy lekceważyć żadnej z nich. Jeśli nie są duże, to możemy sami się nimi zająć. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne preparaty. Pomocna może być glinka do lakieru czy pasta polerska. Kiedy pozbędziemy się ubytków, koniecznie nawoskujmy auto. Wówczas będziemy mieć pewność, że karoseria znów jest w pełni chroniona i prezentuje się należycie. W tego rodzaju pracach przydadzą się także maszyny polerskie. Producenci przygotowali rozwiązania zarówno do celów domowych, jak i warsztatowych.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Nie powinniśmy też zapominać o kołach. Po okresie zimowym należy im się nie tylko dokładne oczyszczenie z zabrudzeń, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zmianie ogumienia na letnie. Gdy temperatura za oknem przekracza siedem stopni Celsjusza, to zimowe opony tracą swoje właściwości. Poczekajmy z tym jednak do czasu, gdy ustąpią poranne przymrozki. Poza tym warto zadbać o odpowiedni poziom poszczególnych płynów w samochodzie. Mamy tu na myśli nie tylko płyn do spryskiwaczy, ale także poziom płynu chłodniczego czy oleju silnikowego. Na wiosnę powinniśmy także zająć się klimatyzacją. Zimą powietrze jest bowiem bardziej zanieczyszczone, przez co filtry pochłaniają więcej pyłów i wilgoci. Sama klimatyzacja także działa intensywniej, co może skutkować gromadzeniem się wody. Dlatego warto ją po sezonie zimowym oczyścić i odgrzybić. Możemy to zrobić za pomocą specjalnego zestawu od firmy Plak. Tego rodzaju środki są niezwykle skuteczne oraz łatwe w aplikacji. Dlatego bez problemu wykonamy taki zabieg w warunkach domowych. Jak widać, po zimie warto zwrócić uwagę na szereg elementów w naszym pojeździe. Jeśli będziemy tego regularnie pilnować, to auto latem będzie niezawodne, a podróżowanie nim stanie się czystą przyjemnością.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Polecane
pixel