Jak przygotować auto na lato?

2019-06-27
Jak przygotować auto na lato?

Lato to zdecydowanie najprzyjemniejszy okres dla właścicieli samochodów. Zanim jednak wyruszymy w wakacyjne podróże, warto pamiętać o wykonaniu kilku czynności, które pozytywnie wpłyną na nasz pojazd. O czym warto pamiętać?

Kiedy zrobić przegląd techniczny?

Prawidłowe funkcjonowanie pojazdu to najważniejsza kwestia o każdej porze roku. Lato to czas, w którym wiele podróżujemy i planujemy wakacyjne wyjazdy na dość długich dystansach. Nikt z nas nie chce rozpoczynać upragnionego urlopu od wzywania pomocy drogowej na autostradzie. Dlatego przed podróżą warto zadbać o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Najlepiej dokonać tego w zaufanym warsztacie lub Autoryzowanej Stacji Obsługi. Przede wszystkim pamiętajmy o układzie hamulcowym, kierowniczym i zawieszeniu. Ich prawidłowe działanie zapewni nam odpowiednie prowadzenie pojazdu. Koniecznie sprawdźmy też poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego czy płynu do spryskiwaczy. Warto także wymienić wszelkie zużyte elementy oraz te, które są na wykończeniu, ale jeszcze kwalifikują się do jazdy. To ostatnie szczególnie warto rozważyć w sytuacji, gdy planujemy dalekie podróże za granicę.

Konserwacja klimatyzacji

Rzeczą, bez której trudno wyobrazić sobie jazdę samochodem w upalne dni, jest klimatyzacja. Musimy z niej jednak korzystać z rozsądkiem. Zbyt częste korzystanie z niej może prowadzić do przeziębienia, czy problemów z zatokami. Dlatego ustawianie klimatyzacji na niskie temperatury zaraz po wejściu do auta nie jest dobrym rozwiązaniem. Układ chłodzący może też być źródłem chorób w sytuacji, gdy nie będzie regularnie odgrzybiany. Warto o tym pamiętać, by uniknąć przykrych konsekwencji. W tym celu możemy się udać do warsztatu specjalizującego się w serwisowaniu klimatyzacji. W ramach usługi wykonuje się odgrzybianie, sprawdza się sprawność systemu, a także uzupełnia czynnik chłodniczy. Czyszczenie klimatyzacji możemy też wykonać na własną rękę. Wystarczy, że zaopatrzymy się w środek do odgrzybiania klimatyzacji. Jeśli więc z naszego układu wydostaje się nieprzyjemny zapach, to wystarczy zaledwie kilkanaście minut, by skutecznie się go pozbyć.

Jak samodzielnie odświeżyć klimatyzację?

Użycie środków do odgrzybiania klimatyzacji nie jest trudne. Ważne, by postępować według instrukcji obsługi zamieszczonej na opakowaniu. W przypadku preparatu K2 Klima Fresh w pierwszej kolejności należy zamknąć wszystkie drzwi i okna. Następnie uruchamiamy silnik i ustawiamy najniższą temperaturę, a wentylatory na maksymalny nawiew w obiegu zamkniętym. Fotel kierowcy trzeba przesunąć maksymalnie do przodu i pochylić oparcie. Następnie wstrząśniętą puszkę ustawiamy za siedzeniem kierowcy i wciskamy samoopróżniający się zawór. Po wyjściu z samochodu pozostawiamy go na kilkanaście minut, w czasie których nasza klimatyzacja będzie całkowicie odświeżona. Przed jazdą zaleca się wietrzenie pojazdu w celu redukcji nadmiaru nagromadzonego zapachu. Na rynku znajdziemy też preparaty do stosowanie bezpośrednio w środku głównego kanału dolotowego klimatyzacji. Każdy z nich jest skuteczny, dlatego przed zakupem warto porównać ze sobą produkty, by wybrać rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel