Jak przygotować auto na wiosnę - sprawdź nasze porady
Za oknem coraz bardziej wiosennie, czas więc pomyśleć o tym, jak przygotować auto do nowego sezonu. O jakich wskazówkach warto pamiętać? Jakich preparatów powinniśmy używać? Zapraszamy do lektury.
Aktywna piana czy szampon?
Auto na wiosnę wymaga odpowiedniego przygotowania. Najlepiej zacząć od gruntownego umycia auta. Sól i piasek, który zalega na drogach zimą, szkodzi bowiem naszej karoserii. Dlatego trzeba się go pozbyć za pomocą aktywnej piany lub szamponu. To, który środek wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Aktywna piana jest przeznaczona do bezdotykowego mycia samochodu. Do jej aplikacji potrzebujemy myjki wysokociśnieniowej. W ten sposób nie uszkodzimy karoserii, a dokładnie ją oczyścimy. Składniki zawarte w aktywnej pianie zabezpieczają karoserię przed brudem, uszkodzeniami i promieniami UV. W ten sposób możemy być spokojni o odpowiedni połysk oraz kolor naszych blach. Zaletą aktywnej piany jest nie tylko skuteczność oczyszczania, ale i możliwość dotarcia do najgłębszych zakamarków naszego samochodu. Szampon samochodowy z kolei to rozwiązanie znacznie bardziej popularne, które nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Istotny jest tutaj skład takiego kosmetyku. Jeśli zależy nam na dokładnym myciu i ładnym efekcie, powinniśmy wybierać produkty o bardzo dobrym składzie. Profesjonalny szampon samochodowy będzie miał neutralne pH, które nie osłabi struktury karoserii. Zbyt agresywne środki mogą bowiem doprowadzić do uszkodzenia warstw ochronnych nałożonych na lakier. Wyznacznikiem jakości są także stosowne atesty. Do mycia auta możemy także użyć specjalnych rękawic, które wyglądem przypominają ściereczkę z elastycznym mankietem. Nie wchłaniają one drobin piasku, dzięki czemu nie musimy się bać o to, że porysujemy lakier. Możemy je wykorzystywać również do czyszczenia szyb, deski rozdzielczej i reflektorów.
Wymiana opon i ich pielęgnacja
Zmianę opon na letnie ma raczej za sobą już każdy kierowca. Przyjęło się, że wymiana powinna mieć miejsce, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie do 7 stopni Celsjusza. Warto o tym pamiętać, gdyż opony to jedyny element auta, który ma kontakt z nawierzchnią. Dlatego mają one taki wpływ na komfort i bezpieczeństwo. Nie dziwi więc fakt, że pielęgnacja opon jest bardzo ważna praktycznie całym rokiem. Istotne jest bowiem sezonowe sprawdzanie stanu bieżnika. Gdy jego głębokość osiągnie 1,6 mm to znak, że należy zakupić nowy komplet opon. Pomiar ciśnienia natomiast powinniśmy wykonywać co miesiąc. Jego spadek jest bowiem rzeczą naturalną, a odpowiedni poziom pozwala ograniczyć ryzyko utraty panowania nad samochodem. Jeśli już zadbamy o kwestie techniczne, możemy je także poddać pielęgnacji. W tym celu producenci proponują płyny i żele do opon. Dzięki takim środkom ochronimy opony przed blaknięciem i pękaniem, a także zapobiegniemy nadmiernemu osadzaniu się brudu i kurzu.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Na wiosnę warto także zająć się wymianą płynów. Na pierwszy ogień niech pójdzie płyn hamulcowy, który powinniśmy zmieniać średnio co 4 lata. Sprawdźmy także stan tarcz i klocków hamulcowych. Nie zapominajmy również o wszelkiego rodzaju płynach, m.in. tym do spryskiwaczy, czy chłodnicy. Zwróćmy również uwagę na gumy od wycieraczek. Po zimie mogą one bowiem ulec uszkodzeniu. Zanim nadejdzie fala upałów warto także zadbać o odgrzybienie klimatyzacji. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się czystym schłodzonym powietrzem podczas jazdy.