Jak ręcznie umyć auto? Poradnik krok po kroku.

2020-06-01
Jak ręcznie umyć auto? Poradnik krok po kroku.

Jak ręcznie umyć auto? Poradnik krok po kroku.

Zazwyczaj mycie naszego samochodu opiera się na myjniach automatycznych. Niestety metoda ta ma więcej minusów niż plusów. Pierwszym, a zarazem największym problemem takich myjni jest używana w nich chemia , która niszczy lakier, chromy, czy uszczelki auta. Gwoździem do przysłowiowej „trumny” są stosowane tam szczotki rysujące nadwozie naszego samochodu. Efekty po takim myciu są zazwyczaj mizerne. Alternatywą dla mycia w myjniach automatycznych jest mycie ręczne. Każdemu miłośnikowi motoryzacji wykonanie tej czynności sprawi nie tylko frajdę, ale przy tym jest dokładne i bezpieczne.


Od czego zacząć mycie ręczne naszego samochodu?


1.      Przygotowanie stanowiska pracy. Pierwszą czynnością przed myciem powinno być wybranie miejsca, najlepiej stanowisko nienasłonecznione. Zapobiegnie to zbyt szybkiemu zastyganiu chemii samochodowej. Dzięki temu uchronisz swoją karoserię przed szkodliwym działaniem środków chemicznych.  
Akcesoriami niezbędnymi do pracy są:       
  • Dwa wiadra (najlepszym wyborem będą wiadra z separatorem brudu). Dzięki temu możemy zastosować metodę „na dwa wiadra” - do pierwszego wlewamy ciepłą wodę z szamponem, natomiast do drugiego zimną (posłuży nam ono do opłukiwania gąbki bądź rękawicy z wszelkiego brudu i zanieczyszczeń na samochodzie). Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko porysowania karoserii auta.     
  • Gąbka lub rękawica do mycia. Pozwoli nam na precyzyjne pozbycie się brudu z naszego auta. Oba rozwiązania są dobre, jednak mikrowłókna stosowane w rękawicach są bardziej delikatne dla lakieru, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zarysowania.
  • Pędzel detailingowy. Umożliwia nam dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Dzięki temu mamy pewność, że nasze auto będzie domyte w każdym calu. Najlepiej używać pędzli do miejsc takich jak: ramiona felg, grilla auta, uszczelek, plastików oraz elementów wewnętrznych.
  • Myjka ciśnieniowa bądź opryskiwacz z pianownicą. Konieczne, celem wykonania mycia wstępnego z wykorzystaniem aktywnej piany. Dzięki temu usuniemy większość zaschniętych zabrudzeń. Ten krok pozwoli na zmiękczenie pozostałości zanieczyszczeń na karoserii, co pozwoli na łatwiejsze pozbycie się ich podczas mycia zasadniczego.
  • Ręcznik do osuszania. Pomoże nam łatwo i bezpiecznie pozbyć się wody. Zapobiega ryzyku pojawienia się zacieków na lakierze.
  • Mikrofibra oraz aplikatory. Mikrofibry będziemy potrzebować do aplikacji wosku w płynie, jak również mycia szyb. Natomiast aplikator przyda się do nakładania twardych wosków, quick detailerów bądź dressingów.

2.      Pre-wash – Mycie wstępne.
W tym kroku używamy myjki bądź pianownicy z aktywną pianą. Należy nałożyć ją równomiernie na całe auto, pozostawić na kilka minut i starannie spłukać.

Warto zapamiętać! Jeśli masz na swoim aucie powłokę ochronną, najlepiej użyć piany o neutralnym pH!  

Przód samochodu dodatkowo narażony jest na zabrudzenia związane z owadami. Takie zabrudzenia są trudne do usunięcia bez uprzedniego użycia specjalnych środków do tego przeznaczonych. Takich preparatów najlepiej używać po każdym dłuższym wyjeździe, gdyż skutkiem nieusuwania resztek insektów jest uszkodzenie lakieru.

Do felg zastosować możemy preparat typu „krwawa felga”. Do bardziej efektywnego mycia musimy użyć pędzelka detailingowego. Po zastosowaniu środków należy odczekać maksymalnie kilka minut, a następnie dobrze spłukać za pomocą myjki ciśnieniowej. Zbyt długo trzymane środki chemiczne na elementach samochodu, mogą naruszyć strukturę lakieru, chromu lub innych tworzyw wykorzystywanych w pojazdach.

3.      Mycie zasadnicze.
W tym punkcie zastosujemy wspomnianą wcześniej metodę mycia „na dwa wiadra”. Musimy przygotować dwa wiadra. Jedno z nich napełniamy ciepłą wodą z szamponem samochodowym . Natomiast drugie wiadro posłuży nam do płukania gąbki bądź rękawicy. Mycie zaczynamy od dachu, stopniowo schodząc do dołu auta. Ostatnimi elementami, które musimy umyć są zderzaki oraz progi. Warto pamiętać o częstym płukaniu gąbki - zmniejszy to ryzyko ewentualnych zarysowań. Następnie przy zastosowaniu ręcznika z mikrofibry osuszamy karoserię naszego samochodu. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy tzw. „water spotów”, czyli osadów wapiennych po wodzie, na naszym lakierze.

4.      Woskowanie.
Przed nałożeniem wosku musimy przeprowadzić proces glinkowania. Taki zabieg pozwoli nam na dokładne oczyszczenie lakieru z zabrudzeń, które utrzymują się w jego mikroporach. Podjęcie tych czynności jest niezbędne przed nałożeniem wosku samochodowego na nasz lakier.

Warto zapamiętać! Przed samym woskowaniem najlepiej użyć alkoholu izopropylowego (IPA). Dzięki temu wosk, który położymy na aucie utrzyma się znacznie dłużej.  

Jeśli zależy nam na czasie, do szybszego woskowania możemy użyć wosku w płynie. Jego konsystencja pozwala w łatwy i szybki sposób go zaaplikować. Wystarczy spryskać lakier i dotrzeć mikrofibrą. Jednak widocznie lepsze efekty zapewni nam zastosowanie twardszych wosków. Kosmetyki te nakładamy aplikatorem, odczekujemy czas wskazany do danego typu preparatu i za pomocą mikrofibry docieramy. Proces ten dobrze jest wykonać w przy dobrym oświetleniu.

Warto zapamiętać! Musimy wystrzegać się nakładania wosków w pełnym słońcu, gdyż woski zbyt szybko zastygają i dużo ciężej je dotrzeć.  

5.      Zabezpieczanie plastików zewnętrznych oraz opon.
Po wykonaniu wszystkich czynności warto zabezpieczyć plastiki zewnętrzne swojego auta dedykowanymi do tego środkami, które przywrócą dawną barwę i połysk oraz zakonserwują elementy na kilka tygodni. Ostatnim etapem, którego nie należy pominąć jest zadbanie o nasze opony. Najlepszymi preparatami są dressingi, które nie tylko odświeżą, ale i zabezpieczą gumę przed starzeniem.

6.      Podsumowanie.
Przy zastosowaniu krok po kroku poradnika możemy być pewni, że karoseria naszego samochodu będzie czysta. Czasem warto poświęcić czas by nasze auto cieszyło nie tylko nasze oczy, ale i przykuwało uwagę innych kierowców.
Polecane
 Sonax Xtreme 2w1 szampon samochodowy z osuszaczem 1L Sonax Xtreme 2w1 szampon samochodowy z osuszaczem 1L
21,50 zł1505 pkt.
ADBL Promitt rękawica z mikrofibry do mycia autaADBL Promitt rękawica z mikrofibry do mycia auta
48,30 zł3381 pkt.
pixel