Jak wzmocnić i dbać o światła w samochodzie?

2020-03-31
Jak wzmocnić i dbać o światła w samochodzie?Odpowiednie oświetlenie auta to bardzo ważna kwestia, która wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu lamp oraz doborze mocy i barwy żarówek. Co warto więc wiedzieć na ten temat?

Lampy ze zwykłymi żarówkami – co możemy zrobić?

Światła samochodowe, tak jak pozostałe podzespoły, ulegają naturalnemu zużyciu. Rozpoznamy to po pogorszeniu się ich parametrów, co przekłada się na niższy komfort jazdy po zmroku. Niedostateczne pole widzenia kierowcy może być bardzo niebezpieczne. Dlatego warto reagować natychmiast po wystąpieniu problemu. W klasycznych rozwiązaniach jakość żarówek ma ogromne znaczenie. Często bowiem nie zważamy na parametry żarówki, tylko sięgamy po najtańsze modele. O wiele lepszym sposobem jest jednak zakup żarówek o deklarowanym większym zasięgu i znacznej ilości światła. Najdroższe rozwiązania nie muszą jednak okazać się najlepsze. Często ich trwałość nie jest jakaś wyjątkowa, a w dobie zabudowywania lamp przez producentów taka cecha może okazać się istotna. Przy zakupie kierujmy się więc kilkoma zasadami, które pozwolą nam wybrać właściwy model. Przede wszystkim nie sięgajmy po żarówki większej mocy oraz po takie, które są pokryte farbą i świecą kolorowo. W pierwszym przypadku może dojść do zniszczenia instalacji elektrycznej, w drugim natomiast możemy sobie zafundować kiepskie oświetlenie drogi oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję. Takie rozwiązanie nie jest bowiem w naszym kraju dopuszczalne. Do klasycznych lamp nie powinniśmy także montować żarników ksenonowych. Rozwiązanie to jest bowiem kiepskiej jakości i również może nam uszkodzić lampy, przez co w krótkim czasie będziemy zmuszeni do kolejnych wymian.

Lampy ksenonowe – co powinniśmy wiedzieć?

W przypadku lamp ksenonowych różnica w oświetleniu między nową a zużytą lampą jest najbardziej widoczna. Dotyczy to szczególnie pierwszych modeli aut, w których zastosowano takie rozwiązanie. Zużycie tych lamp jest widoczne po tym jak czernieje ich wnętrze, a szkła tracą przejrzystość. Momentalnie odbija się to na właściwym doświetleniu drogi. Wielu kierowców przyzwyczaja się do zaistniałej sytuacji, ale nie jest to dobra decyzja. Trudno jednak im się dziwić, skoro producenci zalecają wymianę całych reflektorów. Na szczęście na rynku pojawiły się rozwiązania umożliwiające wymianę ksenonów. Godne uwagi są chociażby produkty firmy Osram, które zapewniają doskonałą widoczność w trakcie jazdy. Rozwiązania te może nie należą do najtańszych, jednak zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Żarówki ksenonowe firmy Osram są w stanie oświetlić nawet 250m drogi, dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu na właściwą reakcję. Jednak posiadanie odpowiednich żarówek to nie wszystko. Warto także regularnie sprawdzać odpowiednie ustawienie świateł. Możemy to zrobić na dowolnej stacji diagnostycznej. Szczególnie powinni o tym pamiętać ci, którzy często poruszają się po nierównych nawierzchniach. Dzięki temu nie będziemy oślepiali innych kierowców, a sami zapewnimy sobie komfortową podróż. Nie ignorujmy problemów z oświetleniem naszego pojazdu. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej. Bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Polecane
D1S Osram Night Breaker Laser +200% box 2sztD1S Osram Night Breaker Laser +200% box 2szt
685,70 zł47999 pkt.
pixel