Jakie żarówki do samochodu?

2018-11-29
Jakie żarówki do samochodu? Odpowiednie oświetlenie drogi jest bardzo ważne i znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Obecnie oferta żarówek samochodowych jest bardzo zróżnicowana i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Jakie więc żarówki wybrać do naszego auta?

Przede wszystkim praktyczność

Samochód to nie zabawka i musimy dbać o niego w taki sposób, by jazda nim była bezpieczna dla nas i innych uczestników ruchu. Szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym, potrzebujemy żarówek, które porządnie oświetlą nam drogę. I wcale nie chodzi tu tylko o jak największą wartość strumienia świetlnego, które jest wyrażone w lumenach (lm). Tę jasno określają przepisy, które wskazują maksymalną wartość na poziomie 1500 lm. Najlepiej wybierać takie żarówki, które są wykonane z białego, przezroczystego szkła. Wszelkiego typu kolorowe bańki lub filtry pochłaniają nawet 30% emitowanego światła, co negatywnie wpływa na oświetlenie drogi. Producenci próbują wówczas zniwelować te straty poprzez użycie żarnika świecącego jaśniej. Skraca to jednak żywotność żarówki. Zupełnie unikajmy natomiast żarówek o ciemnoniebieskich bańkach. Dają one nawet trzy razy mniej światła niż wymagają tego polskie normy. Dlatego decydując się na zakup zastanówmy się, na czym zależy nam bardziej: na trwałości i praktyczności, czy zwykłym, efektownym gadżeciarstwie.

Rodzaje żarówek

Na polskim rynku możemy spotkać wiele rodzajów żarówek. Wszystko zależy od tego, jaki typ mocowanie posiadamy w naszym aucie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są żarówki halogenowe jednowłóknowe. Określa się je kodem H1, H2 i H3. H1 stosuje się w światłach drogowych i mijania. Ich wydajność wynosi ok. 1550 lumenów, a trwałość mieści się w przedziale od 330 do 550 godzin. Nie brakuje także żarówek H1 o zwiększonej wydajności. Niestety, ich żywotność jest nawet o połowę krótsza. Żarówki H3 różnią się od tych oznaczonych numerem 1 specjalnym przewodem połączeniowym. Żarnik jest w nich umieszczony poprzecznie. Żarówki te stosuje się najczęściej w światłach przeciwmgielnych. Najbardziej uniwersalną żarówką halogenową są H4. Posiadają one dwa żarniki i można je wykorzystywać w światłach drogowych i mijania lub drogowych i przeciwmgłowych. Żarówki H7 to najnowsza wersja żarówek halogenowych, która w motoryzacji pojawiła się w 1995 roku. Charakteryzują się dobrym rozkładem światła oraz długą żywotnością.

Nowy wymiar oświetlenia – żarówki ksenonowe Osram

Jeszcze dwadzieścia lat temu światła ksenonowe były kojarzone z luksusowymi samochodami. Dziś technologia ta jest coraz częściej stosowana i powoli wypiera halogeny. Lampa ksenonowa to lampa łukowa. Wytwarzają one światło dzięki wyładowaniu łukowemu w gazie. Oświetlenie tego typu jest bardzo wydajne. Lampa wytwarza 3200 lumenów, pobierając tylko 35W. Żarówki do samochodu tego typu produkuje jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm oświetleniowych na świecie. Ich produkty dają nawet o 20% więcej światła w porównaniu ze standardowymi lampami ksenonowymi. Tutaj możesz sprawdzić jeden z żarników Osram. Barwa światła na poziomie 6000K pozwala zastosować je zarówno w światłach drogowych, jak i mijania. Jeśli jeździmy często nocą, to możemy pomyśleć o żarówkach Osram z serii Night Breaker Unlimited Xenarac. Dzięki nim uzyskamy nawet 70% więcej światła, co przekłada się na wiązkę dłuższą o nawet 20 metrów. W nocy taka różnica będzie bardzo dobrze widoczna.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel