Koniec zaparowanych szyb

2017-11-06
Koniec zaparowanych szyb

W okresie jesienno-zimowym często zaczyna się problem z zaparowanymi szybami wewnątrz samochodu co dla większości kierowców stanowi poważny problem i znaczne utrudnienie. Zaparowane szyby pogarszają widoczność i negatywnie wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Najczęściej bywa, że chcemy natychmiast pozbyć się problemu by swobodnie korzystać z samochodu i nie zastanawiamy się nad przyczyną parowania szyb tylko nad szybkim i skutecznym sposobem na pozbycie się pary. Przetarcie szyby ściereczką czy gąbka to tylko doraźne rozwiązanie problemu. Zasadniczo walkę z zaparowanymi szybami możemy przeprowadzić na trzy sposoby.

Osuszenie auta przy pomocy klimatyzacji.

Za usuwanie wilgoci w aucie w dużej mierze odpowiada układ klimatyzacji (wentylacji), w który obecnie wyposażony jest prawie każdy samochod. Z klimatyzacji korzystamy przede wszystkim w okresie letnim ale używanie klimatyzacji zimą przyśpiesza odparowanie szyb i usuwa wilgoć z auta. Sprawność i wydajność układu wentylacji i klimatyzacji zależy od sprawności jego elementów składowych a w szczególności od stanu filtra przeciwpyłkowego. Jeżeli samochód jest wyposażony w klimatyzację a pomimo tego jest problem z odparowaniem szyb zaleca się wymianę filtra klimatyzacji co z reguły rozwiązuje problem.

Innym sposobem jest zastosowanie preparatów antyroszeniowych tzw antypary.

Obecnie jest coraz więcej produktów przeciwko parowaniu szyb, których użycie pozwala na zminimalizowanie zjawiska zaparowanych szyb. Produkty tego typu ograniczają parowanie szyb i lusterek pozostawiając warstwę ochronną zapobiegającą osadzaniu się wilgoci. Preparaty antyroszeniowe występują zazwyczaj a butelkach z aerozolem co ułatwia ich nanoszenie. Środek nałożony na szybę w znacznym stopniu poprawia widoczność i zapobiega ponownemu zaparowaniu szyb.

 

Dobrym rozwiązanien jest również pochłaniacz wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci to woreczek wypełniony materiałem higroskopijnym i nadaje się do codziennego zastosowania wewnątrz pojazdu. Jest to niewielkie a skuteczne urządzenie przeznaczone do walki z zaparowanymi szybami. Działa jak magnes - przyciąga nadmiar wilgoci z wnętrza samochodu bez ryzyka przeciekania. Skutecznie zapobiega parowaniu szyb i chroni tapicerkę przed wilgocią, pleśnią i nieprzyjemnym zapachem. Pochłaniacz jest bardzo wydajny i przeznaczony do wielokrotnego użytku - wystarczy go osuszyć i można stosować ponownie.

 

 

 
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Polecane
pixel