Przygotowanie samochodu do sezonu letniego

2017-04-01
Przygotowanie samochodu do sezonu letniego


Zimą też raczej pielęgnacja ogranicza się głównie do szybkiego spłukania auta najczęściej na myjniach bezdotykowych. Jest to dobry sposób na to aby samochód "jako tako wyglądał" O woskowaniu i konserwacji karoserii to już raczej można zapomnieć. No chyba że ktoś ma ogrzewany czy ciepłyu garaż Dlatego też z nastaniem cieplejszych dni dobrze jest przeprowadzić kompleksowe mycie i czyszczenie całego auta oraz przede wszystkim woskowanie karoserii.

Tak więc poniżej przedstawiamy trzy podstawowe kroki o których nalęży paniętać podczas wisennych porządków w samochodzie. Oczywiście są to uniwersalne zasady dzięki którym sa,mochód zawsze będzie lśnił i pachniał świeżością

1. Zadbaj o wygląd zewnętrzny samochodu

W okresie zimowym auto miało styczność z dużą ilością soli, którą posypywane były drogi oraz ze środkami chemicznymi tj. silikony do uszczelek czy różnego rodzaju odmrażacze. Niekorzystny wpływ na wygląd lakieru miały również ujemne temperatury oraz śnieg zalegający na karoserii.

  • Pierwszy krok do przywrócenia odpowiedniego wyglądu samochodu to oczywiście mycie z wykorzystaniem szamponów zwykłych lub nabłyszczających. Ważne jest, aby pojazd został umyty w bardzo dokładny sposób i z dużą starannością, tak aby mycie obejmowało karoserię, podwozie i wszystkie zakamarki nadwozia.
  • Po dokładnym umyciu auta możemy przystąpić do nakładania wosku, który odświeży kolor, przywróci blask i zabezpieczy lakier przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
  • Zadbajmy o szyby, które podczas zimy miały stały kontakt z lodem i skrobaczkami i możliwe, że powstały na nich mikropęknięcia lub rysy. Powierzchnie szklane możemy nie tylko wyczyścić, ale przy wykorzystaniu specjalnych produktów wypolerować. Należy sprawdzić i uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy.
  • Zawiasy, zamki i inne mechanizmy podczas zimy pokrywane były preparatami do odmrażania, więc warto byłoby i o te elementy zadbać. Dostępne preparaty wielofunkcyjne np.WD-40 smarują i zabezpieczają trudno dostępne połączenia jednocześnie usuwając wodę.
  • Opony i felgi nie zawsze będą odpowiednio czyste po zwykłym myciu i dobrze zaopatrzyć się w produkty przeznaczone do czyszczenia felg i nabłyszczania opon.
  • Zadbajmy o odświeżenie i efektywny wygląd listew, zderzaków i uszczelek. Dostępne są preparaty, które nabłyszczą nielakierowane zderzaki, listwy i plastikowe nakładki, a także czyszczą i polerują elementy wykonane z chromu. Zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

2. Czyszczenie i pielęgnacja wewnątrz auta

  • Przede wszystkim wyczyszczenia wymaga tapicerka samochodowa, która przez cały rok narażona jest na zabrudzenia. Bez względu na to czy jest wykonana ze skóry czy z materiału  przynajmniej raz w roku należy ją gruntownie wyczyścić. Produkty, które są dostępne na rynku usuwają plamy i zabrudzenia pozostawiając przyjemny zapach.
  • Zajmijmy się elementami plastikowymi znajdującymi się wewnątrz samochodu. Znany wszystkim produkt Plak świetnie nadaje się do czyszczenia i konserwacji wszystkich elementów wykonanych z plastiku. Ma właściwości antystatyczne i zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
  • Warto zaopatrzyć się w ściereczki do czyszczenia rąk, tapicerki czy kokpitu, które w szybki i łatwy sposób usuwają różnego rodzaju zabrudzenia i są wygodne w użyciu.

3. Układ chłodzenia i klimatyzacji

  • Sprawność układu chłodzenia jest ważna bez względu na porę roku. Na bieżąco należy kontrolować jakość płynu chłodzącego i jeżeli zauważymy, że jest nieprzezroczysty lub mętny to jak najszybciej wymieniamy na nowy. Brak kontroli płynu może doprowadzić do niewydolności chłodnicy i w konsekwencji do poważnej awarii silnika.
  • Układ klimatyzacji i wentylacji powinien być sprawny przez cały rok. Prawidłowe działanie tych układów umożliwi szybsze usuwanie zaparowanych szyb w okresie zimowym i zapewni komfort jazdy w okresie letnim. Należy pamiętać, że układ klimatyzacji nie jest bezobsługowy a gromadzące się pleśnie i grzyby powodują powstawanie przykrego zapachu - konieczne jest zatem regularne odgrzybianie.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Polecane
pixel