Przymarzające uszczelki - co zrobić?

2017-09-19
Przymarzające uszczelki - co zrobić?
Uszczelki w samochodzie wymagają regularnej pielęgnacji, jednak zazwyczaj kierowcy przypominają sobie o nich dopiero w momencie, kiedy zauważą problem. Uszkodzenie uszczelek powoduje przedostawanie się wody, osłabia wyciszenie, a w okresie zimowym - przymarzanie. Najczęściej właśnie zimą rano zdarzają się sytuacje, gdy próbując otworzyć samochód, napotykamy spory opór, a czasami wręcz trzeba się "dobrze naszarpać", by otworzyć drzwi. Należy pamiętać, że próba gwałtownego otwarcia drzwi może spowodować ich trwałe uszkodzenie.

Uszczelki znajdujące się przy bocznych szybach również mogą sprawić wiele kłopotu, kiedy przykleją się do szyby. Gdy zajdzie potrzeba opuszczenia szyby elektrycznym przyciskiem, to przyklejona uszczelka może spowodować uszkodzenie siłownika lub mechanizmu, który steruje opuszczaniem szyb.

I co wtedy? Jak sobie z tym poradzić?

Każdy może wykonać prosty zabieg konserwujący gumowe uszczelki w drzwiach i bagażnikach. Oczywiście, aby uniknąć takich sytuacji, należy taki zabieg wykonać przed okresem zimowym - przed nastaniem mrozów.

Wydając od kilku do kilkunastu złotych możemy samodzielnie zakonserwować uszczelki i zabezpieczyć je przed przymarzaniem, wykorzystując dostępne na rynku produkty. Do wyboru mamy różnego rodzaju preparaty do uszczelek, czy to na bazie silikonu czy też wazeliny lub gliceryny - ważne, aby dobrze się wchłaniały, nawilżały i konserwowały uszczelki.

Preparaty smarują, konserwują gumowe uszczelki w drzwiach i zabezpieczają je przed przymarzaniem. Chronią uszczelki przed pękaniem i odkształceniami. Wypierają wodę, obniżają współczynnik tarcia, likwidują uciążliwe zgrzyty i piski.

Jakie produkty mamy do wyboru ?

  • Silikony do uszczelek w sprayu, którymi wystarczy spryskać uszczelki, a nadmiar produktu usunąć szmatką. 
  • Preparaty na bazie silikonu w opakowaniu z aplikatorem ułatwiającym nanoszenie. Takie preparaty nakłada się bezpośrednio na uszczelki unikając zabrudzenia sąsiadujących elementów. 
  • Sztyfty o stałej konsystencji pozwalają na czystą aplikację - wystarczy tylko nanieść preparat na środkową część uszczelki i rozprowadzić przy pomocy małej gąbki lub ścierki. 
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Polecane
Sonax silikon do uszczelek z aplikatorem 100mlSonax silikon do uszczelek z aplikatorem 100ml
20,00 zł1400 pkt.
Sonax sztyft do konserwacji uszczelek gumowych 20gSonax sztyft do konserwacji uszczelek gumowych 20g
15,33 zł1073.10 pkt.
pixel