Światła w samochodzie - jak dbać?

2019-01-04
Światła w samochodzie - jak dbać?

Oświetlenie naszego auta to jedna z najważniejszych kwestii, która wpływa na nasze zachowania podczas jazdy. Niestety, wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że błędnie ustawione lub zabrudzone reflektory mogą być przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Jak więc dbać o światła?

Sprawne oświetlenie lamp poprawia komfort jazdy

Zima to niełatwy okres dla kierowców. Szybko zapadający zmrok, niskie temperatury utrudniające uruchamianie samochodu, przymarzające drzwi, czy śliska nawierzchnia to tylko kilka z wielu zmartwień właścicieli pojazdów. Dlatego bieżące monitorowanie stanu naszego auta pozwoli nam ze spokojem wybierać się w podróż, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Szczególnie ważne jest sprawdzanie stanu oświetlenia samochodu. Ponieważ nie każde auto posiada czujniki informujące o przepaleniu się żarówki, warto co jakiś czas samemu sprawdzić, czy któraś z nich nie uległa przepaleniu. Niestety, nie zawsze będziemy mogli samodzielnie wymienić żarówkę. Jest to skutek myśli konstruktorskiej niektórych producentów aut. W wielu modelach, by zmienić żarówkę, trzeba wyjąć inne elementy takie jak błotnik, akumulator, czy zbiornik płynu do spryskiwaczy. W takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego jak udać się do warsztatu. Pamiętaj też, by żarówki wymieniać parami. Każda z nich pracuje przecież w podobnych warunkach. Skoro jedna zdążyła już się przepalić, to niedługo jej los podzieli druga z nich.

Prawidłowe ustawienie lamp poprawia bezpieczeństwo

Mając sprawne wszystkie światła, podróż po zmierzchu nie będzie tak męcząca. Jednak często spotykamy się z sytuacją, że jadący z naprzeciwka samochód oślepia nas swoimi światłami mijania. Może to być konsekwencja posiadania żarówek o zbyt dużej mocy. Wymieniając je pamiętajmy, by obie żarówki były tego samego producenta i miały taką samą moc. Jeśli o tym zapomnimy, możemy nierówno oświetlać sobie drogę. W żarówce bowiem ciągle zachodzi parowanie żarnika. Wymieniając tylko jedną możemy sprawić, że nowa będzie świeciła jaśniej niż stara. Uważajmy też na wszelkiego rodzaju zbędne gadżety. Żarówki świecące na różne kolory, czy dające nawet 30% więcej światła wcale nie są tak dobre jak może się wydawać. Przede wszystkim mają one zdecydowanie mniejszą żywotność i mogą one oślepiać innych kierowców. To jedna z tych rzeczy, która strasznie irytuje nas podczas jazdy. Aby jej uniknąć, korzystajmy z opcji regulacji świateł. Róbmy to nie tylko przed badaniem technicznym, ale także po każdej wymianie żarówek lub po częstej jeździe po nierównych drogach. Odpowiednie ustawienie świateł gwarantuje nam bowiem większe bezpieczeństwo. Dzięki temu nie szkodzi sobie, a także innym uczestnikom ruchu.

Żarówki Osram sprawdzonym wyborem

Pamiętajmy, by kupować żarówki sprawdzonych producentów. Trwałość i praktyczność to zdecydowanie najbardziej pożądane cechy wśród żarówek. Szczególnie tam, gdzie samodzielna wymiana nie jest możliwa. Dlatego warto korzystać z produktów firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Jedną z nich jest Osram. Produkty tej firmy gwarantują dużą funkcjonalność i odpowiednią widoczność podczas jazdy po zmroku. Wybierając tego typu żarówki możemy mieć pewność, że nie przepalą się one krótko po ich montażu.

Utrzymuj reflektory w czystości

Nie zapominaj także o czystości reflektorów. Każdy właściciel samochodu powinien regularnie czyścić je. Dlaczego? Brudne reflektory świecą słabiej i rozpraszają światła w kierunkach innych, niż zakłada to projekt lampy. To także może być przyczyną oślepiania innych uczestników ruchu. Zabrudzone lampy powinniśmy czyścić za pomocą wody i miękkiej szmatki. Możemy także użyć specjalnego preparatu, który przywróci reflektorom dawny blask. Jeśli prawidłowo zadbamy o światła w naszym samochodzie, to nie będziemy mieli żadnych problemów z widocznością w trakcie jady po zmierzchu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
Polecane
K2 Lamp Doctor - pasta do renowacji reflektorów 60gK2 Lamp Doctor - pasta do renowacji reflektorów 60g
10,50 zł735 pkt.
Osram H7 Night Breaker Silver +100% - 2sztOsram H7 Night Breaker Silver +100% - 2szt
58,40 zł4088 pkt.
pixel