Wideorejestrator samochodowy – na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

2020-07-06
Wideorejestrator samochodowy – na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Wideorejestrator samochodowy – na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

  W ostatnim czasie wielu kierowców decyduje się wyposażyć swoje auto w rejestrator jazdy. Głównym przeznaczeniem tych urządzeń jest ciągłe nagrywanie otoczenia będącego przed, a niekiedy nawet za naszym samochodem. Nagrania z wideorejestratora mają znaczącą wartość podczas spornych sytuacji, takich jak np. kolizja (sprawne ustalenie, kto jest sprawcą).   
  Wszelkie zdarzenia drogowe, w tym kolizja, czy wypadek nigdy nie są czymś przyjemnym i przez nas wyczekiwanym. Każdy ceniący się kierowca chciałby mieć ich w swojej „karierze” jak najmniej, aczkolwiek nie zawsze mamy na to wpływ. Czasem decydują o tym warunki atmosferyczne, zwierzę lub tzw. „czynnik ludzki” (przemęczenie, nagłe pogorszenie stanu zdrowia). Pomimo iż podczas zdarzenia nikt nie poniósł większych obrażeń, zawsze wiąże się z tym wiele stresu, zarówno dla wszystkich uczestników, jak i świadków. Łatwym, lecz niestety zwykle rzadko spotykanym rozwiązaniem jest dobrowolne przyznanie się do winy przez sprawcę. Najczęściej jednak wzywane są odpowiednie służby mundurowe, w celu wyjaśnienia i ostatecznego rozstrzygnięcia.
  Na rynku możemy znaleźć różnorodne wideorejestratory, ale który okaże się dla nas tym idealnym?

Co znajdziesz w naszym poradniku:         

 • Rejestrator jazdy - kiedy okazuje się przydatny?      
 • Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wideorejestratora?       
 • Rejestrator w miejscu lusterka wstecznego.    
 • Dodatkowe funkcje wideorejestratorów.          
 • Wideorejestrator – czy warto zdecydować się na jego zakup?

Rejestrator jazdy - kiedy okazuje się przydatny?  


  Zanim przejdziemy do wyboru wideorejestratora, sprawdźmy, w jakich sytuacjach urządzenie może okazać się pomocne.
 • Dowód przy zdarzeniach drogowych – przydatne do codziennej jazdy. Dynamika na drogach sprawia, że musimy uważać nie tylko na siebie, ale też na innych uczestników ruchu. Piesi, którzy przebiegają przez drogę, często w niedozwolonych miejscach. Rowerzyści lub kierowcy motocykli mogący wywołać niekiedy niebezpieczne dla innych sytuacje. Posiadając i używając do codziennej jazdy wideorejestrator możemy z łatwością wybrnąć z niekorzystnej sytuacji.  
 • Ustalenie sprawcy zdarzenia drogowego – jako jedną z częstych przyczyn wypadków uznaje się wymuszenie pierwszeństwa przez innych kierowców. Zdarzenia te są niebezpieczne z powodu większej prędkość pojazdów poruszających się drogą główną. Wideorejestrator bez problemu pomoże w ustaleniu sprawcy wymuszenia. 
 • Nieprzewidziane zdarzenie – rejestrator samochodowy zarejestruje również wszelakie kolizje na drodze, a ich powodów może być bardzo dużo, np. gwałtowne zahamowanie lub poślizg.  
 • Zarejestrowanie sprawcy – często zdarza się, że podczas kolizji brakuje świadków mogących pomóc w identyfikacji sprawcy, wyjaśnieniu całego zajścia i rozstrzygnięciu o winie. Niektóre rejestratory posiadają funkcję trybu parkingowego, który nagrywa nawet gdy w aucie nikogo nie ma. Ta opcja pomoże w identyfikacji sprawcy uszkodzenia samochodu lub przy próbie jego kradzieży.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wideorejestratora?  

  W rejestratorach najważniejszą cechą jest jakość nagrań. Lepsza jakość nagrań to przede wszystkim więcej szczegółów, dzięki czemu możemy ustalić np. kierowcę lub numery rejestracyjne pojazdu. Producenci podają nam specyfikacje swoich urządzeń, jednak przed zakupem warto sprawdzić w Internecie jakość nagrań z danego urządzenia.
Ważnymi parametrami wideorejestratorów są:
 • Rozdzielczość nagrań – Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów i lepsza jakość zapisanych nagrań. Najlepszym wyborem będzie taki, który zapewni nagrania w rozdzielczości Full HD 1080p. Warto pamiętać też, że za większą rozdzielczością idzie większy rozmiar plików zapisanych na pamięci rejestratora.  
 • Jasność obiektywu – Zwróćmy uwagę również na przysłonę jaką posiada dany wideorejestrator. Im mniejsza wartość tym większa ilość światła pada na jego matrycę. Parametr ten jest istotny przy słabym oświetleniu lub w nocy.
 • Kąt widzenia obiektywu – Parametr ten wpływa na kąt widzenia obiektywu. Im większy kąt tym większy obszar zarejestruje kamera.  
 • Rodzaj soczewki – Znaczącym elementem jest materiał z jakiego wykonany jest obiektyw. Najlepszym wyborem są obiektywy wykonane ze szkła, gdyż mają dużo lepszą jakość niż te wykonane z plastiku.  
 • Płynność nagrań – Ważną cechą jest również płynność obrazu. Zalecaną płynnością jest 30kl./s. Im większa płynność nagrania tym większa szansa odtworzenia z nagrania numerów tablic rejestracyjnych przy dużych prędkościach.  
 • Tryb nocny – Warto wybrać rejestrator , który został wyposażony w diody LED lub IR pozwalające na nagrywanie w nocy.  
 • Tryb parkingu – Ciekawą opcją jest również tryb parkingowy, gdzie wideorejestrator jest w trybie czuwania, a podczas uderzenia zaczyna automatycznie nagrywać.

Rejestrator w miejscu lusterka wstecznego.

  Ciekawą opcją są wideorejestratory montowane na lusterku wstecznym. Wyświetlacz umieszczony jest pod szkłem lusterka, a kamera w jego tylnej części. Tego typu urządzenia nie są montowane na szybie więc nie zasłaniają nam widoku. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Dodatkowo po zamontowaniu kamery wstecznej taki wideorejestrator może nam posłużyć jako kamera cofania.

Dodatkowe funkcje wideorejestratorów:

 • Funkcja pomiaru prędkości – jest to przydatna funkcja, gdyż rejestrator dodaje do nagrania aktualną prędkość. Dzięki temu możesz w spornych sytuacjach wykazać (np. policji) z jaką prędkością jechałeś.  
 • Bezprzewodowa łączność  - funkcja ta pozwala na przesyłanie przez WiFi nagrania bezpośrednio na twoje urządzenie mobilne tj. smartfon lub tablet.  
 • Funkcja kamery cofania – Dzięki tej funkcji możemy zamienić nasz rejestrator jazdy w kamerę cofania. Urządzenia tego typu składają się z dwóch kamer. Jedna z nich mocowana jest za przednią szybą, natomiast druga umieszczona jest z tyłu naszego samochodu.

Wideorejestrator – czy warto zdecydować się na jego zakup?

  Dla wielu osób wideorejestrator nie jest rzeczą niezbędną do codziennej jazdy, dlatego jego zakup zwykle jest odkładany na później. Nie musimy zakładać, że będziemy uczestnikami lub świadkami zdarzenia drogowego, ale możemy w ten sposób zabezpieczyć przede wszystkim samych siebie przed uniknięciem wielu problemów w sytuacji np. spornej kolizji. Takie nagranie będzie bezsprzecznym dowodem przy wskazaniu sprawcy i rozstrzygnięciu o jego winie. Warto więc pomyśleć nad zakupem wideorejestratora, który będzie dla nas nie tylko gadżetem do naszego auta, ale również  dodatkową polisą ubezpieczeniową.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Polecane
pixel