Zabezpieczenie auta na zimę - o co warto zadbać?

2019-01-25
Zabezpieczenie auta na zimę - o co warto zadbać?Zima to trudny czas dla naszego samochodu. Niskie temperatury, częste opady atmosferyczne, szron, czy sól to największe zagrożenia dla pojazdu. Na szczęście z pomocą przychodzą nam konkretne środki czyszczące i konserwujące. Jak o wszystko zadbać?

Nie zapominaj o podwoziu

Podwozie auta to jeden z tych elementów, o których nie myślimy w trakcie zabezpieczania naszego pojazdu na zimę. Jednak jest to równie istotne co pielęgnacja pozostałych elementów samochodu. Fabryczne zabezpieczenia bowiem przestają pełnić swoją funkcję już po kilku latach. Aby zająć się podwoziem, musimy udać się na warsztat, ponieważ konserwacja bez użycia kanału lub podnośnika kolumnowego jest praktycznie niemożliwa. Konserwację zaczynamy od dokładnego umycia. Następnie poszukujemy ognisk korozji, które oczyszczamy za pomocą szczotki drucianej. Dopiero wówczas możemy przystąpić do właściwych prac. Pamiętajmy, że do malowania układu wydechowego potrzebujemy farb odpornych na wysokie temperatury.

Lakier cierpi najbardziej

Nadwozie naszego samochodu jest najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Deszcz, śnieg, błoto i sól osadzają się na lakierze i osłabiają jego strukturę. Dlatego w ciągu tej trudnej dla kierowców pory roku nie możemy zapominać o myciu auta. W tym celu najlepiej udać się na myjnię samochodową. Warto korzystać wówczas z opcji mycia szczotką. Program ten pomoże nam dokładniej pozbyć się różnego rodzaju osadu z naszego samochodu. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto też sprawdzić u lakiernika ubytki. Być może będzie potrzebne gruntowne czyszczenie karoserii. Usunięcie drobinek smoły czy asfaltu jest bardzo ważne, gdyż pozwala zachować lakier w dobrej kondycji. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym zabezpieczyć karoserię przed osadzaniem się brudu. W tym celu będziesz potrzebował dobrej jakości pasty woskującej. Stosowanie tego typu środków doda naszej karoserii połysku i zabezpieczy ją przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Dzięki nim auto będzie czyste przez dłuższy czas, a jego mycie zimą będzie prostsze.

Szyby też mogą być czystsze

Dobra widoczność na zza szyby samochodu to podstawa bezpiecznej podróży. Gęsty opad czy rzęsisty deszcz potrafią mocno uprzykrzyć życie kierowcy. Zdarza się, że opad jest tak intensywny, że wycieraczki nie nadążają zbierać wody. Do tego dochodzą jeszcze sytuacje, z którymi spotykamy się każdego mroźnego poranka. Mowa tu oczywiście o zaszronionej szybie. Chyba nikt z nas nie lubi skrobać lodu przed rozpoczęciem podróży. Na szczęście są sposoby, które chronią nas i naszą szybę. W takich sytuacjach warto pomyśleć o niewidzialnej wycieraczce. Tworzy ona na zewnętrznej stronie szyby powłokę, która ułatwia odprowadzanie wody i zapobiega przyleganiu jej do powierzchni. Dodatkowo zabezpiecza szyby i reflektory przed osadzaniem się kurzu i zanieczyszczeń drogowych, a zimą ułatwia oczyszczanie ich z lodu. W przypadku pozbywania się lodu nie jesteśmy już skazani wyłącznie na skrobanie. Możemy bowiem stosować w tym celu chemiczne odmrażacze. Zazwyczaj jest to mieszanka alkoholu etylowego i glikolu etylenowego. Warto pamiętać, że drugi ze składników odparowuje znacznie dłużej, przez co na szybie mogą tworzyć się smugi. Wówczas po użyciu odmrażacza warto spryskać szybę płynem do spryskiwaczy.

Opony i felgi także potrzebują pielęgnacji

Okres zimowy wiąże się ze zmianą ogumienia. Powinno się to zrobić, gdy temperatura zacznie zbliżać się do granicy zera. Warto sprawdzić najpierw, w jakim stanie jest nasz zimowy komplet opon. Jeśli bieżnik opon ma mniej niż 3 mm, lepiej będzie, jak zakupimy nowy komplet. Prawo polskie dopuszcza ogumienie z bieżnikiem o głębokości 1,6 mm, ale 3 mm uznawane są za bezpieczną granicę. Koła i felgi zimą także potrzebują pielęgnacji. Dobrym środkiem będzie sealant – preparat ten chroni przed błotem, smołą, czy pyłem z klocków hamulcowych. Warto więc zaopatrzyć się w tego typu środek. U nas znajdziesz sprawdzone preparaty, które pomogą ci zadbać o koła i felgi. Stosowanie takich produktów ułatwi nam późniejsze czyszczenie. Dzięki nim nasze koła będą wyglądały jak nowe.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel