Żarówki do auta – lepsze światła na jesień

2019-08-29
Żarówki do auta – lepsze światła na jesień

Jesień zbliża się nieuchronnie, a to wiąże się z krótszymi dniami i częstszym wykorzystywaniem oświetlenia. Dlatego warto zadbać o dobre żarówki do swojego auta. Co warto brać pod uwagę przy zakupie?

Jakie żarówki do samochodu możemy kupić?

Kupując żarówki do samochodu musimy przede wszystkim pamiętać o komforcie jazdy. Optymalna widoczność w czasie prowadzenia pojazdu to pierwszy krok do bezpiecznego poruszania się po zmierzchu. Dlatego unikajmy komponentów, które mogą negatywnie wpływać na oświetlenie drogi. Zaliczamy do nich wszelkie żarówki, które nie są wykonane z białego, przezroczystego szkła. Pomimo, że mogą one mieć wymaganą wartość strumienia światła, wynoszącą 1500 lm, to kolorowe filtry czy bańki pochłaniają nawet 30% emitowanego światła. Producenci wiedzą o tym, dlatego stosują w nich żarnik, który świeci jaśniej. Niestety, wpływa to automatycznie na krótszą żywotność żarówki. Dlatego najlepiej jest nie kombinować i wybierać żarówki gwarantujące optymalną widoczność.

Jakie żarówki do auta są dostępne na rynku?

Rodzajów żarówek jest naprawdę sporo. Ich wybór zależy od mocowania zastosowanego w naszym samochodzie. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są żarówki halogenowe jednowłóknowe, które określa się kodem H1, H2 oraz H3. Pierwszy typ wykorzystuje się w światłach drogowych i mijania. Wydajność takich żarówek wynosi 1550 lumenów. Producenci zapewniają, że mogą one pracować od 330 do nawet 550 godzin. W światłach przeciwmgielnych stosuje się natomiast żarówki H3, które mają żarnik umieszczony poprzecznie. Obecnie najnowszą wersją halogenowej żarówki jest ta oznaczona symbolem H7. Jest ona w sprzedaży już od ponad 20 lat. Swą popularność zawdzięcza dobremu rozkładowi światła oraz długiej żywotności.

Dlaczego ważne jest prawidłowe ustawienie świateł?

Nie bez znaczenia będzie też producent oświetlenia. Wielu z nich oferuje bowiem produkty o zwiększonej mocy, które w rzeczywistości są za mocne dla naszego pojazdu. Co się wówczas dzieje? Głównym skutkiem stosowania tego rodzaju żarówek będzie oślepianie pozostałych uczestników ruchu. Możemy też spodziewać się szybkiego zużycia tego rodzaju produktów. Dlatego bardzo ważne jest także cykliczne regulowanie świateł. Wykonujmy je nie tylko przed przeglądem technicznym, ale i po każdej wymianie żarówek. Należy je bowiem zmieniać parami, co zagwarantuje nam równe oświetlenie drogi, a to z kolei przełoży się na większe bezpieczeństwo.

Żarówki jakich producentów powinniśmy kupować?

To trudne pytanie. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na informacje, które producent umieszcza na etykiecie produktu. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie wspomniane żarówki, to z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu. Najlepiej, jeśli kupimy je w sklepie motoryzacyjnym. Możemy to zrobić stacjonarnie lub przez internet. Godne uwagi będą na pewno żarówki Osram. Firma ta oferuje nie tylko bogatą gamę żarówek halogenowych. Posiada także modele ksenonowe, które coraz częściej pojawiają się nowych samochodach. W odróżnieniu od halogenów jest lampą łukową, która wytwarza ok. 3200 lm, pobierając przy tym tylko 35W. Koniec lata to doskonały czas na to, by przygotować swój pojazd od sezonu jesienno-zimowego. Dbając o oświetlenie zapewnimy sobie dobrą widoczność w każdych warunkach.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixel